Cellulit – co to jest?
Cellulit, czyli skórka pomarańczowa jest wynikiem zmian w strukturze tkanki tłuszczowej (rezerwy tłuszczu) pod naskórkiem. Nadaje on skórze „wyboisty” wygląd, uważany za nieestetyczny. Najczęściej obserwuje się go na tylnej części ud i na pośladkach.
Cellulit dotyczy prawie wyłącznie kobiet, dla których lekarze uważają go za normalne zjawisko fizjologiczne. Prawie 9 na 10 kobiet jest dotkniętych tą chorobą w pewnym momencie swojego życia, w porównaniu z 1 na 50 mężczyzn.
Czas pojawienia się choroby jest bardzo różny u różnych osób i zależy od wielu czynników obciążających.
Nie ma sposobu na całkowite pozbycie się cellulitu, chyba że jest on bardzo łagodny. Jednak niektóre osoby mogą poprawić wygląd swojego cellulitu za pomocą różnych środków. Jednak efekt zabiegów jest tymczasowy i należy je powtarzać, aby uzyskać długotrwałe korzyści.
Jak powstaje cellulit?
Jego przyczyny są wieloczynnikowe i nie zostały jeszcze jednoznacznie ustalone. Istnieją różne hipotezy. Możliwe, że w grę wchodzą reakcje zapalne. Zaobserwowano również, że na jego wygląd mają wpływ żeńskie hormony płciowe, dziedziczność, ćwiczenia fizyczne i dieta.
Cellulit polega na zmianie struktury tkanki tłuszczowej na powierzchni, pod skórą, w określonych obszarach ciała. Komórki, które magazynują tłuszcz, znajdują się w małych „komorach” ograniczonych „ścianami” z elastycznej tkanki łącznej. Skóra stanowi „sufit” tych komór. W przypadku cellulitu dochodzi do zwiększenia liczby komórek tłuszczowych i zatrzymania wody w organizmie. Komory pęcznieją, ich ściany stają się wybrzuszone i w konsekwencji naciągają skórę, nadając jej wygląd poduszeczki.
Możliwe konsekwencje
Chociaż cellulit jest przede wszystkim problemem estetycznym, może on powodować dyskomfort fizyczny, a nawet ból. Z czasem cellulit ma tendencję do zagęszczania się, powodując zwiększony nacisk na zakończenia nerwowe i nadwrażliwość w dotkniętym obszarze. Dla niektórych kobiet dotykanie palpacyjne, dotykanie czy nawet zwykłe szczotkowanie obszarów objętych cellulitem może być bolesne. Dodatkowo „stary” cellulit może utrudniać miejscowe krążenie limfy.
Symptomy
- Złogi tłuszczowe pod skórą, które nadają jej wygląd skórki pomarańczowej. Zwykle cellulit pojawia się z tyłu ud, na pośladkach, na brzuchu, z tyłu szyi, na ramionach lub po wewnętrznej stronie kolan.
- Uczucie zwężenia i ciężkości w obszarach dotkniętych chorobą.
- Wrażliwość na dotyk lub nacisk, np. podczas masażu.
- Czasami skurcze w nogach.
Osoby zagrożone
Kobiety są bardziej dotknięte tym problemem niż mężczyźni.
- Uważa się, że żeńskie hormony, estrogen i prolaktyna (podczas ciąży), przyczyniają się do powstawania cellulitu – tłumaczy lekarz ginekolog, położnik Adam Mallach.
- Okres dojrzewania, ciąża, karmienie piersią, menstruacja i leczenie estrogenami są często czynnikami wyzwalającymi. Hormony te stymulują odkładanie się tłuszczu i sprawiają, że tkanka łączna staje się mniej elastyczna. Co więcej, ciało kobiety jest bardziej podatne na cellulit, ponieważ zawiera dwa razy więcej komórek tłuszczowych niż ciało mężczyzny. Należy również zauważyć, że skóra mężczyzn jest grubsza, a ich komórki tłuszczowe są mniejsze i bardziej zwarte.
- Kobiety, których matki miały skórę silnie naznaczoną cellulitem, są bardziej narażone na jego występowanie.
Czynniki ryzyka
- Nadmierne spożycie soli, dieta bogata w węglowodany (cukry) i tłuszcze, a uboga w błonnik pokarmowy mogą przyczyniać się do powstawania cellulitu.
- Brak ćwiczeń. Siedzący tryb życia przyczynia się do powstawania cellulitu. Mięśnie nóg działają jak pompa, która pomaga krwi krążyć w żyłach. Słabo rozwinięta masa mięśniowa ma zatem tendencję do spowalniania krążenia krwi w żyłach nóg (tzw. powrót żylny).
- Nikotyna zmienia krążenie krwi w małych naczyniach krwionośnych i zmniejsza dotlenienie tkanek.
- Przyjmowanie doustnych środków antykoncepcyjnych lub niektórych leków, w tym estrogenów, leków przeciwhistaminowych i kortykosteroidów, może powodować cellulit – informuje lekarz ginekolog, położnik Kaja Winczyk.
Czy można temu zapobiec?
Cellulitowi generalnie nie da się zapobiec, ponieważ często w grę wchodzą czynniki dziedziczne i biologiczne.
- Regularne ćwiczenia i zdrowa dieta mogą pomóc w utrzymaniu dobrego stanu skóry i krążenia krwi przez jak najdłuższy czas.
Środki zapobiegające pogarszaniu się sytuacji:
- Jeśli masz cellulit na pośladkach lub nogach, powinnaś unikać wszystkiego, co utrudnia przepływ krwi z nóg do serca.
- Nosić wystarczająco luźną odzież. Jeśli są one zbyt ciasne wokół nóg lub talii, krew trudniej przepływa przez żyły z powrotem do serca.
- Zmieniaj swoją postawę. Unikaj długotrwałego stania lub siedzenia w statycznej pozycji.
- Unikać ciepła. Ciepło rozszerza żyły, a zimno je tonizuje. Unikaj regularnych gorących pryszniców i kąpieli.
- Noś buty na niskim obcasie. Buty na niskim obcasie sprawiają, że mięśnie łydek pracują ciężej, a tym samym pomagają żyłom wykonywać swoją pracę.