10 wskazówek, jak uniknąć zawału serca!
Zawał serca nie jest już ograniczony do mężczyzn z nadwagą, palących papierosy i prowadzących siedzący tryb życia. Niepokojąco wzrasta liczba zachorowań wśród kobiet. Niestety, istnieją czynniki ryzyka, na które nie mamy wpływu: płeć (mężczyźni są dwukrotnie bardziej narażeni na zawał serca niż kobiety), wiek (ryzyko wzrasta dwukrotnie po 60 roku życia) oraz dziedziczność (ryzyko pomnożone przez 1,5). Z drugiej strony, możliwe jest działanie na inne czynniki ryzyka. Zażywaj witaminę D, jedz błonnik, zrezygnuj z diet, unikaj tłuszczów nasyconych… Oto 10 prostych wskazówek, jak uniknąć ataku serca!
- Dlaczego warto polegać na witaminie D w walce z zawałem serca?
Niedobór witaminy D zwiększa ryzyko wystąpienia zawału serca. Według badań, ludzie, którzy zazwyczaj mają poziom witaminy D we krwi poniżej 15 ng/mL, mają o 62% wyższe ryzyko wystąpienia ataku serca. Witamina D aktywuje produkcję leków przeciwzapalnych i zwalcza zwapnienie naczyń krwionośnych.
- Uważaj na diety odchudzające
Dlaczego warto unikać niskokalorycznych diet przed zawałem serca? Diety niskokaloryczne, oprócz tego, że sprzyjają ponownemu przybieraniu na wadze, zawsze prędzej czy później wywołują efekt jo-jo (po każdej diecie tracisz trochę więcej, a na dłuższą metę…). Proces ten obniża poziom dobrego cholesterolu HDL, który chroni przed zawałem mięśnia sercowego.
- Zakaz stosowania tłuszczów nasyconych i tłuszczów „trans”.
Dlaczego zakazać niektórych tłuszczów przed atakiem serca? Jeśli spożywasz o 5% więcej tłuszczów nasyconych (tłuszcze, które są stałe w temperaturze pokojowej, takie jak masło), zwiększasz swoje ryzyko rozwoju chorób układu krążenia o 17%. Co gorsza, 5% wzrost spożycia tłuszczów „trans” (uwodornionych lub częściowo uwodornionych olejów roślinnych) podnosi to samo ryzyko o 93%! Nawet niewielkie ograniczenie spożycia tłuszczów nasyconych znacząco zmniejsza ryzyko sercowo-naczyniowe.
- Skup się na antyoksydantach
Dlaczego warto skupić się na antyoksydantach przeciwko atakom serca? Wolne rodniki obecne w organizmie stymulują zapalenie tkanek i są zaangażowane w powstawanie zaburzeń sercowo-naczyniowych. Dlatego też mogą być one ostatecznie zaangażowane w występowanie zawałów serca. Na szczęście istnieją substancje, które są w stanie przeciwdziałać ich skutkom: przeciwutleniacze.
- Uwaga na stres
Dlaczego warto unikać stresu przed zawałem serca? Stres jest przyczyną 32% zawałów serca, może mieć różne przyczyny (rodzinne, zawodowe, itp.). Może być również spowodowana złymi nawykami, takimi jak palenie papierosów czy objadanie się. Czynniki ryzyka u podłoża nadciśnienia tętniczego i zawału serca. Badania wykazują, że stres w pracy, może zwiększać ryzyko zawału serca aż o 23%.
- Omega 3, dobrzy sojusznicy
Dlaczego warto spożywać omega 3 przeciwko atakom serca? Omega 3 mają działanie przeciwpłytkowe i lekki efekt przeciwzapalny. Te korzystne tłuszcze zmniejszają zatem ryzyko tworzenia się skrzepów, które są przyczyną niektórych zawałów serca.
- Regularne badania kontrolne
Aby poznać swoje czynniki ryzyka zawału serca, konieczne jest dokładne monitorowanie poziomu cholesterolu, ciśnienia krwi i wagi. Niezbędne jest również mierzenie poziomu cukru we krwi (glikemii), aby jak najwcześniej wykryć cukrzycę. Wystarczy wizyta u lekarza ogólnego, przynajmniej co 5 lat (lub co 2 do 5 lat w zależności od zaleceń kardiologa), jeśli nie występują czynniki ryzyka, i co roku, jeśli występują czynniki ryzyka. Lekarz może zlecić wykonanie badania krwi w celu oceny poziomu cholesterolu całkowitego, cholesterolu HDL i LDL oraz poziomu cukru we krwi.
- Rzuć palenie
Dlaczego warto rzucić palenie przed zawałem serca? Tytoń jest odpowiedzialny za występowanie zawałów serca w krótkim i długim okresie czasu. Tlenek węgla z papierosa przechodzi we krwi i sprawia, że skurcz tętnic, co zwiększa ryzyko zawału. Palenie jest drugim po cholesterolu najważniejszym czynnikiem ryzyka zawału serca. Palenie prowadzi do arteriopatii, czyli przyczynia się do zatykania tętnic, co leży u podstaw zawałów.
- Aktywność fizyczna
Dlaczego warto ćwiczyć przed zawałem serca? Aktywność fizyczna spala kalorie. Wznowienie regularnych ćwiczeń prowadzi do stopniowego wzrostu metabolizmu, który spala kalorie. Ćwiczenia fizyczne działają na mięsień sercowy i mają korzystny wpływ na elastyczność tętnic oraz metabolizm cukrów i tłuszczów.
- Kobiety nie są odporne na zawał!
Dlaczego? Często uważa się, że zawały serca i problemy z sercem dotyczą tylko mężczyzn. To nie jest prawda! Hormony żeńskie (estrogeny) mają ochronny wpływ na układ sercowo-naczyniowy poprzez zapobieganie odkładaniu się tłuszczu w tętnicach. Ale tempo wydzielania estrogenu spada w okresie menopauzy… Krótko mówiąc: od pięćdziesiątego roku życia kobiety nie są już bezpieczne. Choroby układu sercowo-naczyniowego są główną przyczyną zgonów wśród kobiet.
Co ważne:
Zapobieganie atakowi serca, polega na stosowaniu zdrowej, zbilansowanej diety, rzuceniu palenia i regularnej, odpowiedniej aktywności fizycznej. Kobiety muszą dbać o swoje tętnice i serce, tak samo jak mężczyźni. Wreszcie, konsultacja z kardiologiem pozwala na podsumowanie stanu zdrowia układu sercowo-naczyniowego i uniknięcie ewentualnych problemów.